Małe grupy w dużej przestrzeni
Warmia i Mazury:
Małe grupy w dużej przestrzeni
Iwona Trusewicz
Niemcy, Warmiacy, Mazurzy, Polacy o pruskich korzeniach. Mniejszość niemiecka z Elbląskiego, Olsztyńskiego i Suwalskiego -- trzech województw położonych na obszarze dawnych Prus Wschodnich. Jej wielkość jest trudna do precyzyjnego ustalenia. Większość żyje w mieszanych małżeństwach. Badacze podają, że popruska mniejszość liczy od 20 do 35 tysięcy. Jest to największe, po Śląsku Opolskim, skupisko niemieckiej mniejszości w Polsce. Czy jednak skupisko? Na obszarze trzy razy większym od Opolszczyzny żyje około 12-krotnie mniej ludzi uważających siebie za niemiecką mniejszość.
Nie tworzą zwartych grup miejskich czy wiejskich. Do dziś nie ma w regionie szkoły niemieckojęzycznej. Z kursów językowych w 40 procentach korzystają Polscy. Niemiecka mniejszość nie ma tu swoich burmistrzów, posłów, wójtów. Niewielu jest wśród niej inteligentów. Nie ma nowoczesnego, przestronnego kulturowego centrum, podobnego do tego, jakie w ciągu pół roku wybudował w rosyjskim Kaliningradzie, dla swojej mniejszości, niemiecki rząd.
24 mniejszościowe stowarzyszenia skupiają się na działalności kulturalno-społecznej, pomocy socjalnej i kultywowaniu języka. Należy do nich około 72 procent z zamieszkującej Warmię i Mazury niemieckiej mniejszości. Dwie piąte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta