Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wrocławskie związki

31 grudnia 1996 | Gazeta | RB

Wrocławskie związki

Rafał Bubnicki

Kilkadziesiąt partnerskich porozumień o współpracy między polskimi i niemieckimi regionami, miastami i gminami tworzy sieć instytucjonalnych powiązań między Dolnym Śląskiem a różnymi częściami Niemiec. Po stronie niemieckiej kontakty partnerskie często inicjowane są przez dawnych mieszkańców Dolnego Śląska (przykładem jest m. in. partnerstwo Legnicy i Wuppertalu) i nierzadko są przedłużeniem udanych wcześniejszych kontaktów. Tak było z zawartym w listopadzie br. , po siedmiu latach współpracy, porozumieniem między województwem wałbrzyskim i okręgiem Gross Geran w Hesji.

We Wrocławskiem 11 spośród 45 gmin ma różnego rodzaju kontakty partnerskie z gminami niemieckimi. W Legnickiem, które od marca br. prowadzi rozmowy w sprawie nawiązania współpracy z Saksonią, 13 gmin zgłosiło deklarację nawiązania współpracy partnerskiej. Po kilkanaście umów partnerskich mają gminy w Wałbrzyskiem i Jeleniogórskim (Jelenia Góra współpracuje z Bautzen i Erftstadt k. Kolonii) .

-- Z wyjątkiem Wielkopolski i samej Warszawy, żaden inny region w Polsce nie ma tak intensywnych kontaktów gospodarczych z Niemcami -- uważa Roland Kliesow.

Na przełomie lat 1994/ 95 urzędy wojewódzki i miejski we Wrocławiu policzyły, na podstawie rejestru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 953

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament