Niemiec w łóżku
Opolszczyzna
Niemiec w łóżku
Zbigniew Lentowicz
W Dobrzeniu Wielkim na Opolszczyźnie spadziste dachy domów kryje obowiązkowo czerwona dachówka, w lśniących szybach odbija się ceglasty pas niedawno ułożonego chodnika i ciemna zieleń gładko przystrzyżonych trawników. W jesiennym, szybko zapadającym zmierzchu pustoszeją podwórka. W delikatnym szumie miasteczka słychać będzie już tylko dobywające się zza ciężkich drzwi stłumione słowa modlitwy. Pobożne kobiece "zmiłuj się nad nami! " cichnie między pierwszymi krzyżami cmentarza pełnego grobów Polloków, Warzochów, Roskoschów iledwie dociera za kamienny mur, gdzie tuż obok bramy szarą, betonową ścianę kaplicy zdobi ekspresyjny wizerunek pogrążonych w żałobie matek i maszerujących donikąd posępnych żołnierzy Wehrmachtu.
Pomniki i cienie
O ten właśnie relief, po czterech latach od apogeum głośnej w kraju awantury o pomniki upamiętniające śląskich poległych, znów idzie urzędowy spór. Zdaniem wojewody opolskiego do militarystycznej w swej wymowie płaskorzeźby wprowadzić należałoby dodatkowe elementy; krzyż chrześcijański i datę 1914 -- 1918, "aby obniżały poziom emocji społecznych". Żądanie województwa oburza wójta Dobrzenia Alojzego Kokota: -- To właśnie ten, zupełnie niespodziewany, ruch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta