Cel świadczenia decyduje o preferencji
Zwolnienie od podatku dla usług wydawania orzeczeń i zaświadczeń lekarskich zależy od tego, czy przeprowadzone wcześniej badania służą ochronie zdrowia, czy też mają wyłącznie charakter dowodowy. Te drugie podlegają stawce 23 proc
- Spółka z o.o. prowadzi przychodnię. W ramach swojej działalności świadczy – między innymi – usługi polegające na przeprowadzaniu badań w celu wydawania różnego rodzaju orzeczeń i zaświadczeń lekarskich. Czy spółka postępuje prawidłowo, traktując usługi przeprowadzania takich badań jako zwolnione od podatku? – pyta czytelnik.
Usługi w zakresie opieki medycznej zwolnione są od podatku na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 18–19a ustawy o VAT oraz § 13 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia wykonawczego, jeżeli są świadczone przez podmioty wymienione w tych przepisach i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Stosowanie tych przepisów budzi wiele wątpliwości. Najwięcej z nich dotyczy zakresu stosowania zwolnień z VAT do usług przeprowadzania badań w celu wydawania orzeczeń i zaświadczeń lekarskich.
TSUE rozstrzygał w podobnych sprawach
Przy ustalaniu tego zakresu zwolnienia pomocny jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 20 listopada 2003 r., w sprawie C-307/01 (Peter d'Ambrumenil i Dispute Resolution Services Ltd v. Commissioners of Customs & Excise). Z wyroku tego wynika, że o możliwości stosowania zwolnień obejmujących usługi medyczne decyduje cel świadczonych usług. Jeżeli celem tym jest ochrona zdrowia (w tym utrzymanie lub przywrócenie do zdrowia), to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta