Korekta faktury nie wpływa na datę powstania przychodu
Bez względu na przyczynę zmian dokonanych w dokumentach sprzedaży modyfikacja wielkości przychodu powinna być rozliczana w tym okresie, w którym został on już ujęty
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 25 czerwca 2013 r. (III SA/Wa 3218/12).
Spółka budowlana zawarła z kontrahentem umowę najmu szalunków na potrzeby budowy stadionu Euro 2012. Strony aneksem zmieniły ją, wprowadzając zasadę wyłączności dostaw oraz obniżając miesięczne stawki najmu. Zastrzegły jednocześnie, że w razie złamania przez kontrahenta wyłączności aneks traci moc.
Po wizytach pracowników spółki na budowie stwierdzono złamanie zasady wyłączności, a po zebraniu całego materiału dowodowego firma wystosowała pismo wskazujące dzień 10 lipca 2010 r. jako pierwszy dzień jej złamania i wystawiła faktury korygujące. W takiej sytuacji powstało pytanie, z jaką chwilą powinno się wykazać z nich przychód.
Zdaniem spółki powinien on zostać wykazany z chwilą wystawienia faktur korygujących, gdyż zostały wystawione wskutek niezgodnego z postanowieniami umownymi zachowania się kontrahenta. Spółka nie mogła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta