Stolica Śląska i Europy
Pierwsze zdanie zapisane po polsku, druk pierwszego „Ojcze nasz" w tym języku, stypendium dla Kopernika i strajk w zajezdni... We Wrocławiu jesteśmy u siebie – mówi prezydent miasta.
Po co Wrocławiowi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury? Poza prestiżem oczywiście. Na jakie korzyści pan jako prezydent miasta liczy?
Rafał Dutkiewicz: Oczywiście kwestie promocyjne są bardzo istotne, ale niejedyne. Chodzi nam o to, żeby Wrocław był prawdziwą europejską metropolią, i wiemy, że dzięki przedsięwzięciom związanym z 2016 rokiem może tylko zyskać. Chcemy, żeby Wrocław odwiedzało dwa razy więcej turystów niż teraz. Założywszy, że co roku do naszego miasta przyjeżdża około 3 milionów osób, to mówimy o liczbie rzędu 6 milionów. Oczywiście mieszkańcy zyskają na tym ekonomicznie, ale pragniemy dać im też coś dla ducha. Badania statystyczne wskazują, że około 8–9 procent wrocławian regularnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, a naszą ambicją jest, by w 2016 ten odsetek również wzrósł dwukrotnie.
Myśli pan, że te wskaźniki nie spadną rok później?
Prawie na pewno tak, ale naszym celem jest, aby zatrzymały się na poziomie wyższym niż obecny. Poza tym, jeśli potraktować nakłady na kulturę jako inwestycję, to jest to inwestycja doskonała, bo zwraca się w innowacyjnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta