Segregowanie śmieci powoli się zakorzenia
Każda gmina ustala swoje zasady dzielenia odpadów, a to mocno niepokoi mieszkańców.
Miesiąc po wprowadzeniu nowych przepisów o segregowaniu śmieci można zauważyć pewne ostudzenie emocji. Nie oznacza to jednak, że ludzie już wiedzą, w jaki sposób segregować odpadki, a firmy oczyszczające, które wygrały przetargi, potrafią bez trudu dotrzeć do czekających na nie worków. Zdaniem ekspertów, aby to wszystko zaczęło działać, potrzeba lat.
– Gdy za pięć lat będziemy mieć sprawny system gospodarowania odpadami, to dopiero będziemy mogli mówić o sukcesie tzw. ustawy śmieciowej. Mam tu na myśli nie tylko przekonanie ludzi, że segregacja jest słuszna, ale także sprawny mechanizm odbierania odpadów i ich recykling – mówi Dariusz Metlak, prezes Polskiej Izby Gospodarowania Odpadami.
Śmieci powinny być dzielone intuicyjnie, a nie z instrukcją w ręku i strachem w oczach
– Na razie nie działa dobrze żaden z tych elementów. Dla przykładu Bałuty w Łodzi w pierwszych dniach lipca zatonęły w śmieciach, bo firma, która wygrała przetarg na ich wywóz, nie opanowała topografii miasta i nie znalazła worków. W Gdańsku w drugim dniu po postawieniu kontenerów na segregowanie odpadów aż 400 z nich zostało skradzionych. Mieszkańcy jednego z osiedli w Sycewicach (Pomorskie) wpadli na pomysł, że śmietnik ma być otwarty tylko przez dwie godziny dziennie. W tym czasie jeden z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta