Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrońca przesądów

27 lipca 2013 | Plus Minus | Filip 
Memches
Edmund Burke „O duchu i naturze rewolucji. Wybór pism
źródło: Plus Minus
Edmund Burke „O duchu i naturze rewolucji. Wybór pism", 
Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2012

Szkoda mi dziecka brytyjskiej książęcej pary. Nie, bynajmniej nie chodzi o to, że odkąd świat dowiedział się o ciąży księżnej Kate, chłopiec już w fazie prenatalnej stał się obiektem zainteresowania mediów. Krytyka upubliczniania wydarzeń z życia prywatnego jest banalna. W tym, że królewski potomek stał się bohaterem newsów, nie ma nic nadzwyczajnego.

Gdzie tkwi zatem problem? W charakterze wszystkich europejskich monarchii, które mają wyłącznie charakter wirtualny. Oczywiście, ich zwolennicy uwielbiają się powoływać na wartość, jaką ma stanowić sama tradycja, ciesząca się w dodatku nieprzemijającym respektem mas. Niemniej nie mogą oni zaprzeczyć temu, że posiadanie tytułu królewskiego czy książęcego pozbawione jest odniesienia do politycznej rzeczywistości. A ta nie ma litości dla pięknoduchów, którzy mylą mechanizmy władzy z jej pozorami.

Dzisiejsi europejscy monarchowie są wyłącznie malowniczą ozdobą liberalnych demokracji, w ramach których sprawują władzę tylko symbolicznie. Sprowadzeni są do rangi marionetek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9598

Wydanie: 9598

Zamów abonament