Konno i paralotnią do świętych obrazów
Polacy sięgają po coraz to nowe sposoby pielgrzymowania.
Tradycje polskiego pielgrzymowania mają już ponad tysiąc lat. Sięgają czasów męczeńskiej śmierci w 997 roku biskupa Wojciecha. Do jego grobu w Gnieźnie od wieków przybywają pielgrzymki nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Polacy nawiedzali też grób św. Andrzeja Świerada, który zmarł w 1034 r. w Tropiu nad Dunajcem.
Miejsc pielgrzymkowych na mapie Polski z czasem przybywało. Pątnicy ciągnęli do Krakowa – do grobu św. Stanisława, św. Jadwigi Królowej. Ale gdy w 1656 roku król Jan Kazimierz złożył śuby lwowskie, rozpoczął się w Polsce trwający do dziś fenomen pieszych pielgrzymek do miejsc związanych z kultem Maryi.
W 2002 r. w pierwszej pielgrzymce rolkarzy jechało na Jasną Górę pięć osób, w tym pojedzie ponad sto
Najważniejszym celem stała się Jasna Góra, której tradycje pielgrzymkowe sięgają XV stulecia. Był czas, gdy ktoś, kto nie poszedł na pielgrzymkę do Częstochowy, był uważany za dziwaka.
Dziś – według oficjalnych statystyk rejestrujących tylko zgłoszone grupy – na Jasną Górę pielgrzymuje co roku aż 4 mln osób. Z tej grupy ok. 200 tys. osób zdąża na nią pieszo. Jedna z najstarszych polskich pielgrzymek wyrusza z Warszawy od 1711 roku. Szła nawet w czasie powstania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta