Podatnik traci prawo do metody kasowej, jeśli przekroczy limit
Przedsiębiorca, który osiąga niewysokie obroty, może zdecydować, że będzie odprowadzać daninę dopiero wtedy, gdy otrzyma zapłatę od swojego kontrahenta. Musi jednak zawiadomić o swojej decyzji naczelnika urzędu skarbowego.
- Chcę złożyć wniosek, aby jako mały podatnik rozliczać się metodą kasową w podatku od towarów i usług. Co taki wniosek powinien zawierać? Kiedy muszę go złożyć? – pyta czytelnik.
Metoda kasowa jako sposób rozliczania podatku od towarów i usług to wyjątek od ogólnej reguły, która określa zasady rozliczania tego podatku, wynikające z art. 19 ustawy o VAT. Jest to metoda przewidziana dla małych podatników.
W jakich terminach
Stosowanie metody kasowej powoduje, że podatnik odprowadza VAT dopiero wtedy, gdy otrzyma zapłatę od kontrahenta. Jeżeli jednak sprzedaż następuje na rzecz podmiotu, który nie jest czynnym podatnikiem VAT, to wtedy obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Wybór tej metody oznacza, że mały podatnik będzie rozliczał podatek VAT kwartalnie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta