Kto i kiedy może wybrać ryczałt
PIT | Kwoty uzyskiwane z działalności gospodarczej mogą być obciążone podatkiem dochodowym od osób fizycznych według jednej z czterech metod. Dwie z nich mają formę uproszczoną.
Tomasz Krywan
Te dwie uproszczone formy to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Są one uregulowane przez przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.; dalej: ustawa o ryczałcie).
Cechą wspólną form zryczałtowanych jest to, że korzystanie z nich wyłącza możliwość korzystania ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko (co jest dużą wadą tych form opodatkowania). W pozostałym zakresie wskazane formy opodatkowania mają ze sobą niewiele wspólnego.
Od przychodów ewidencjonowanych
Podatnicy korzystający z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu podatek dochodowy opłacają od uzyskiwanych przychodów, a nie – jak w przypadku zasad ogólnych oraz podatku liniowego – dochodów. A zatem podatnicy tacy nie mogą przy obliczaniu podatku uwzględniać ponoszonych wydatków.
Jest to oczywiście wadą tej formy opodatkowania, lecz w zamian ta forma opodatkowania oferuje najczęściej znacznie niższe stawki podatku (ryczałtu). Stawki te to 3 proc. (m.in. dla przychodów z działalności handlowej), 5,5 proc. (m.in. dla przychodów z działalności wytwórczej oraz robót budowlanych), 8,5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta