Użytkowanie wieczyste a własność lokali
Czy istnieją wyjątki od zasady, że gdy wygasa użytkowanie wieczyste, to wygasa prawo własności wzniesionych na gruncie urządzeń? Tak. Sąd Najwyższy i uznane autorytety je wskazują – pisze prawnik.
Można stracić wykupiony lokal, jeżeli w porę nie sprawdzi się ważności użytkowania wieczystego" to podtytuł artykułu zamieszczonego w dodatku „Prawo co dnia" w wydaniu „Rzeczpospolitej" z sierpnia 2013 roku. Zdanie to – wobec tego, że w treści artykułu nie ma ani słowa o orzecznictwie – sugeruje, że zasada superficies solo cedit nie ma wyjątków w polskim prawie. Tymczasem są niejasności i wyjątki. Artykuł ten zatem wymaga moim zdaniem uzupełnienia.
Ustawa o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 r. stanowi: w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste (umowa) ustala się sposób i termin jej zagospodarowania, w tym termin zabudowy, zgodnie z celem, na który nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste. Osoba/osoby (użytkownik wieczysty) będące drugą stroną umowy przyjmują do wykonania te ustalenia zawierając umowę.
Gdy wygasa umowa
Jeżeli podpisując umowę użytkownik wieczysty przyjmuje na siebie obowiązek zagospodarowania gruntu, polegający na wzniesieniu na gruncie budynków lub innych urządzeń, to budynki lub inne urządzenia wzniesione na gruncie będącym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta