Firmy mają obowiązek zwalczania prania brudnych pieniędzy
Jest coraz więcej przestępstw, których celem jest wprowadzenie do obrotu środków finansowych pochodzących z nielegalnych źródeł. Za ich zwalczanie odpowiedzialni są m.in. przedsiębiorcy prowadzący działalność bankową.
Arkadiusz Jaraszek
Tylko w ostatnim roku generalny inspektor informacji finansowej (GIIF) zarejestrował prawie 2,5 tys. zawiadomień o podejrzanych transakcjach finansowych >patrz ramki.
Na kim ciążą obowiązki
Przepisy ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu zobowiązują do rejestracji podejrzanych transakcji coraz większą liczbę podmiotów. Dziś to nie tylko zadanie dla banków czy firm ubezpieczeniowych. Muszą to robić także kancelarie notarialne, komisy, kantory, jubilerzy, przedsiębiorcy prowadzący domy aukcyjne, antykwariaty czy działalność faktoringową. Ich obowiązkiem jest rejestrowanie transakcji, których wartość przekracza 15 tys. euro.
Obowiązek dokonywania takich rejestracji spoczywa także na fundacjach i stowarzyszeniach oraz na wszystkich przedsiębiorcach, którzy przyjmują płatności za towary w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 15 tys. euro – także wówczas, gdy należność za określony towar jest dokonywana w drodze więcej niż jednej operacji.
Jakie procedury
Wszystkie zobowiązane podmioty mają obowiązek opracowania na piśmie wewnętrznych procedur dotyczących sposobu rejestrowania transakcji. Przygotowana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta