Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podział środków funduszu socjalnego nie zawsze według kryteriów

08 października 2013 | Prawo i praktyka
Na pytania czytelników dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych odpowiada Renata Majewska, właścicielka firmy szkoleniowej Biuro Kadr i Płac
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Na pytania czytelników dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych odpowiada Renata Majewska, właścicielka firmy szkoleniowej Biuro Kadr i Płac

ŚWIADCZENIA | Organizując imprezę integracyjną ze środków socjalnych, firma może na nią zaprosić wszystkich pracowników bez analizowania ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Tak samo jest w przypadku wycieczki, pikniku czy pielgrzymki.

  • Ulgowych świadczeń i dopłat z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej zfśs) trzeba udzielać na podstawie tzw. kryterium socjalnego. Jak go ustalić?

Udzielanie indywidualnych usług, świadczeń i dopłat z zfśs musi odbywać się na podstawie kryterium socjalnego, czyli po rozeznaniu i ocenie sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Tak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm., dalej ustawa o zfśs).

Przyjęło się powszechnie, że najlepszym kryterium socjalnym jest dochód przypadający na członka rodziny osoby uprawnionej pozostającego z nią we wspólnym gospodarstwie domowym i będącym na jej utrzymaniu. Za rodzinę rozumiemy przy tym pracownika lub byłego pracownika – emeryta lub rencistę, jego małżonka i innych członków pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu i we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie może to być wysokość wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi tylko w tym zakładzie, ponieważ wskaźnik ten nie odzwierciedla całokształtu położenia finansowego osoby uprawnionej i jej najbliższych. Bierze się też pod uwagę dochody osiągane od innego pracodawcy (np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 26 marca 2013 r., III Aua 1314/2012).

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zfśs oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9659

Wydanie: 9659

Spis treści
Zamów abonament