Nie trzeba płacić ZUS od dodatku za rozłąkę
Świadczenia wypłacanego przez pracodawcę osobom oddelegowanym do wykonywania zadań poza granicami kraju, które rekompensuje czasowy pobyt pracownika z dala od rodziny, nie uwzględnia się w podstawie wymiaru składek społecznych.
Potwierdził to gdański oddział ZUS w decyzji nr 340 z 23 sierpnia 2013 r. (WPI/200000/ 451/972/2013).
Wnioskodawca zwrócił się do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawie obowiązku opłacania składek społecznych i uwzględniania w podstawie ich wymiaru wartości dodatku za rozłąkę wypłacanego przez spółkę pracownikom wysłanym do zadań za granicę.
Pracodawca podał, że świadczy usługi w Niemczech w zakresie umów o dzieło z niemieckimi zleceniodawcami. Aby je zrealizować, firma wysyła swoich polskich pracowników, którzy na podstawie art. 12 ust. 1 rozporządzenia WE 883/2004 (Dz.U. L 200 z 07.06.2004 r., str. 1) w okresie zatrudnienia w Niemczech pozostają w polskim systemie ubezpieczeń społecznych. Dla pracowników tych ZUS poświadcza formularz A1, a składki na ubezpieczenia społeczne opłaca się w Polsce. Polski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta