Ograniczona odpowiedzialność, mimo oszustwa
Jeśli podwładny umyślnie nie dopełnił obowiązku pracowniczego, nie musi to oznaczać celowego wyrządzenia szkody pracodawcy, zwłaszcza jeżeli z okoliczności wynika, że sprawca nie miał takiego zamiaru.
Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 16 kwietnia 2013 r. (III APa 4/13).
Pozwany pracownik był zatrudniony w spółce na stanowisku prezesa zarządu. Podpisał umowę zlecenia na usługi marketingowe ze studentem, który był synem zaufanej pracownicy, z wynagrodzeniem 6 tys. zł miesięcznie. Było to wynagrodzenie dwukrotnie przewyższające średnią płacę w spółce. Jak wykazało postępowanie dowodowe, zleceniobiorca nie wykonywał żadnych prac na terenie spółki, zdarzało mu się natomiast wykonywać prywatne czynności dla prezesa. Mimo to prezes wielokrotnie osobiście podpisywał ze zleceniobiorcą aneksy do umowy przedłużające jej obowiązywanie. Podwyższał mu także wysokość wynagrodzenia. W wyniku kontroli czynności zleceniobiorcy spółka wezwała prezesa do zapłaty 151 tys. zł odszkodowania tytułem szkody wyrządzonej w mieniu pracodawcy, jako równowartość wypłaconego zleceniobiorcy wynagrodzenia za nierealizowaną umowę zlecenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta