Nowe elementy we wniosku o urlop wychowawczy
Od 1 października br. w podaniu o wolne w celu wychowywania dziecka nie może zabraknąć informacji o liczbie jego części, z których pracownik już skorzystał na tego samego potomka.
Od 1 października br. obowiązuje nowelizacja kodeksu pracy (DzU z 2013 r., poz. 1028) wprowadzająca nowe zasady wybierania 36-miesięcznego urlopu wychowawczego. Wprowadziła obowiązek dzielenia się funkcjami opiekuńczymi nad dzieckiem. Obecnie z całej tej urlopowej puli każdy z rodziców ma do swojej wyłącznej dyspozycji miesiąc wychowawczego – jeden przysługuje tylko mamie, a miesiąc tylko tacie dziecka. Tej jednomiesięcznej części uprawnienia nie można „przenieść" na drugiego rodzica. To oznacza, że mama wykorzystująca wychowawczy będzie w domu z maluchem maksymalnie przez 35 miesięcy, a miesiąc albo wykorzysta tata dziecka, albo przepadnie.
36 miesięcy dla samotnego
Jedynie rodzic samotnie wychowujący dziecko ma prawo do pełnych 36 miesięcy wychowawczego. Zgodnie z art. 186 § 9 k.p. o całą pulę urlopową może ubiegać się jedna osoba, jeśli drugi rodzic dziecka nie żyje, ma ograniczoną czy zawieszoną władzę rodzicielską lub został jej pozbawiony. O pełne 3 lata wolnego na dziecko może także wnioskować jego opiekun – kodeks nie precyzuje, czy chodzi o opiekuna prawnego czy faktycznego.
Niezbędne formalności
Kodeksowej zmianie towarzyszy zmiana rozporządzenia wykonawczego. Składając wnioski od 1 października br. należy je konstruować zgodnie z wymogami rozporządzenia ministra pracy i polityki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta