Nobel za biologiczny transport
Medycyna | Nagrodę otrzymają naukowcy, którzy rozszyfrowali, w jaki sposób cząsteczki są przenoszone wewnątrz komórek.
Amerykanie James E. Rothman i Randy W. Schekman oraz Niemiec Thomas C. Südhof podzielą między siebie 8 mln koron (nieco ponad 900 tys. euro) za badania nad systemem transportu substancji chemicznych wewnątrz niewielkich pęcherzyków poruszających się w komórkach. W ten sposób przenoszone są enzymy, hormony czy neuroprzekaźniki. To proces o fundamentalnym znaczeniu dla prawidłowej pracy żywych organizmów.
– Moją pierwszą reakcją na informację o Noblu było: O mój Boże! Szczerze mówiąc, druga reakcja była dokładnie taka sama – powiedział prof. Randy Schekman, obecnie pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, który nad pęcherzykami transportującymi pracuje od połowy lat 70. ubiegłego wieku.
Uniknąć korków
Jak podkreślił w komunikacie Komitet Noblowski, zakłócenia tego mechanizmu mogą prowadzić do poważnych chorób, np. cukrzycy czy zaburzeń neurologicznych lub autoimmunologicznych. I choć fakt, że różne cząsteczki są zamykane wewnątrz pęcherzyków lipidowych, był znany wcześniej, to trzej badacze wyjaśnili, w jaki sposób ładunek trafia w odpowiednie miejsce. Umożliwił to m.in. postęp technologiczny – wykorzystanie mikroskopów elektronowych czy nowych barwników do znakowania.
„Każda komórka jest fabryką, która produkuje i eksportuje cząsteczki. Na przykład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta