Niemądre opowieści mądrych ludzi
Spiski mogą stanowić kanwę zarówno bestsellerowych opowieści czy filmowych horrorów, podobno dobrze wpływających na trawienie, jak i tworzyć fałszywe wizje świata i stawać się groźną bronią.
Spiski mogą stanowić kanwę zarówno bestsellerowych opowieści czy filmowych horrorów, podobno dobrze wpływających na trawienie, jak i tworzyć fałszywe wizje świata i stawać się groźną bronią.
Spiskowymi teoriami zainteresowałem się na marginesie lektur dotyczących dręczącego problemu krzewienia się w mediach i ludzkiej świadomości rozmaitych pseudonauk, gdyż są to bliźniacze twory tej samej wizji świata. O teoriach prawdziwych i domniemanych spisków można bez trudu znaleźć bogactwo informacji za pomocą Google'a i Wikipedii, a i księgarnie są tego pełne. Postaram się więc jedynie poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak łatwo jest w nie uwierzyć.
Aby poruszać się i przetrwać w otaczającym świecie, człowiek, od kiedy pojawił się na ziemi, musiał ostrożnie rozglądać się wokół, odkrywając związki przyczynowo-skutkowe między zdarzeniami. Wynikało to wprost z instynktownej umiejętności do tworzenia sobie uporządkowanej wizji tego, co jest wokół nas. Stanowiła ona bodziec dla rozwoju cywilizacji, w ten sposób powstały bowiem mity i pierwsze wierzenia, pierwsze wynalazki i technologie, tak wreszcie powstała nauka, gdy kilka tysięcy lat później Grecy nauczyli się rozumować abstrakcyjnie, a dzięki temu klasyfikować zjawiska i uogólniać obserwacje. Ludzie od zawsze doszukiwali się sensu w obserwowanych zdarzeniach. Inspirowało to ich działanie, zmuszało do wysiłku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta