Podatek wspólnika może być zapłacony z konta spółki
ROZLICZENIA | Należności wobec fiskusa są świadczeniami o osobistym charakterze. Ich przeniesienie na inną osobę, nawet za jej zgodą, nie wywołuje skutków. Odrębną kwestią jest jednak uiszczenie daniny za pośrednictwem podmiotów trzecich.
Maciej Jurczyga
W myśl przepisów ordynacji podatkowej (art. 59 § 1 pkt 1 oraz art. 60 § 1) zobowiązania podatkowe podatnika wygasają w całości lub w części wskutek zapłaty, natomiast za termin dokonania zapłaty podatku uważa się m.in. dzień obciążenia rachunku podatnika w banku, SKOK lub w instytucji płatniczej na podstawie polecenia przelewu.
Akcyjne i z o.o.
Przepisy te są wystarczająco jasne w przypadku spółek kapitałowych posiadających osobowość prawną, a tym samym własny majątek, odrębny od majątku wspólników. W takich podmiotach (spółka z o.o., spółka akcyjna) uzyskany dochód nie jest automatycznie przypisywany wspólnikowi – wymaga to dopiero odpowiedniej uchwały wspólników o podziale zysków. Dopiero w momencie wypłaty dywidendy powstaje zobowiązanie podatkowe po stronie wspólnika. Z tego powodu oczywiste jest, że zapłata podatku przez taką spółkę za inny podmiot z własnych środków może budzić uzasadnione wątpliwości w kwestii wygaśnięcia zobowiązania podatkowego tego podmiotu.
Wnioski te potwierdza uchwała siedmiu sędziów NSA z 26 maja 2008 r. (I FPS 8/07), zgodnie z którą zapłata podatku dokonana przez inny podmiot w imieniu podatnika nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego tego podatnika. Zdaniem NSA, w związku z definicją obowiązku podatkowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta