Jak reagować na łamanie prawa przez zamawiającego
Ważne jest, żeby wykonawca przesłał kopię odwołania zamawiającemu w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem terminu do jego wniesienia.
W trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający podejmuje różne czynności. Nie zawsze są one prawidłowe. Zgodnie z prawem zamówień publicznych, jeżeli zamawiający podjął czynności niezgodne z przepisami ustawy lub zaniechał czynności, do której był zobowiązany, przedsiębiorca może złożyć odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w celu rozpatrzenia przez Krajową Izbę Odwoławczą.
Odwołanie podlega rozpoznaniu przez KIO tylko, jeśli nie zawiera braków formalnych, zostało wniesione w prawidłowym terminie i uiszczono właściwie wpis. Przeoczenie któregoś z wymogów prowadzi do zwrotu odwołania lub jego odrzucenia bez merytorycznego rozpoznania.
Odwołanie jako reakcja na nieprawidłowe postępowanie zamawiającego przysługuje jednak nie w każdym przypadku. Jeśli wartość zamówienia nie przekracza tzw. progów unijnych podanych w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 16 grudnia 2011 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, odwołanie przysługuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta