Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieodpłatne świadczenia dla pracowników wpływają na proporcję

30 października 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Gogola
Jak swoje stanowisko uzasadniają fiskus i sądy
źródło: Rzeczpospolita
Jak swoje stanowisko uzasadniają fiskus i sądy

VAT| Przy obliczaniu współczynnika sprzedaży nie powinno się uwzględniać pakietów medycznych przekazywanych osobom zatrudnionym, bowiem podstawą daniny jest w tym przypadku koszt usług poniesiony przez firmę. To zdanie podatników, z którym fiskus się nie zgadza.

- Firma w trakcie roku wykonuje zarówno czynności opodatkowane jak i zwolnione z VAT. Z uwagi na brak możliwości odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, zmuszona jest stosować proporcję określoną w art. 90 ustawy o VAT.

Firma dobrowolnie finansuje również swoim pracownikom pakiety medyczne, za które zatrudnieni nie ponoszą żadnych odpłatności.

Czy wartość przekazanych nieodpłatnie świadczeń firma powinna wliczać do mianownika proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, czyli do całkowitego obrotu uzyskanego z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo? - pyta czytelnik.

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego tylko z nabytymi towarami lub usługami przeznaczonymi do wykonania czynności opodatkowanych VAT. Tym samym w przypadku zakupów, które dotyczą czynności zwolnionych od VAT, podatnikowi takie prawo nie przysługuje.

Temat odliczenia podatku naliczonego komplikuje się wówczas, gdy podatnik prowadzi zarówno działalność opodatkowaną, jak i zwolnioną....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9678

Wydanie: 9678

Spis treści
Zamów abonament