Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wieloosobowy zarząd może kierować firmą

30 października 2013 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz
Prowadzenie spraw sp. z o.o. przez zarząd wieloosobowy
źródło: Rzeczpospolita
Prowadzenie spraw sp. z o.o. przez zarząd wieloosobowy

przedsiębiorca | Umowa spółki powinna rozstrzygać kwestie dotyczące wzajemnych stosunków między członkami zarządu. Co do zasady każda osoba pełniąca funkcję w zarządzie ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki.

Obsadę zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi tworzyć co najmniej jedna osoba (górna granica liczby członków nie jest wskazana). Gdy  omawiane gremium jest jednoosobowe, wówczas sytuacja jest transparentna. Nie ma bowiem problemu rozdziału kompetencji pomiędzy jego członkami. Jeżeli jednak skład tego organu jest szerszy, wówczas wewnętrzne relacje mogą stać się mniej przejrzyste. Wtedy pomocna okazuje się umowa spółki (akt założycielski). To ten dokument mianowicie, ewentualnie uchwała/y wspólników (gdy akt założycielski nie stanowi inaczej), w pierwszej kolejności, powinien rozstrzygać kwestie dotyczące wzajemnych stosunków między członkami zarządu. Dopiero w braku kontraktowych regulacji, należy oprzeć się na odpowiednich rozwiązaniach przewidzianych w kodeksie spółek handlowych (dalej: ksh), tj. w art. 208 § 2-8.

Co do zasady, każda osoba pełniąca funkcję w  zarządzie ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Jeżeli nie przekraczają one zakresu zwykłych czynności, nie jest wymagana uprzednia uchwała zarządu. W  innym przypadku natomiast, jak również, gdy choćby jeden z pozostałych członków sprzeciwi się przeprowadzeniu sprawy nie przekraczającej zakresu zwykłych czynność,  przed jej załatwieniem – konieczna jest wcześniejsza uchwała zarządu. Regułą jest, że powołanie prokurenta wymaga zgody...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9678

Wydanie: 9678

Spis treści
Zamów abonament