Dyżur – lepszy w domu czy w zakładzie
CZAS PRACY | Samo pozostawanie w gotowości do pracy w miejscu zamieszkania nie uprawnia pracownika do żadnej rekompensaty.
Niekiedy aktywność zawodowa pracowników nie ogranicza się wyłącznie do roboczej dniówki. Jak bowiem stanowi art. 1515 § 1 k.p., pracodawca może zobligować podwładnego do pozostawania, poza normalnymi godzinami pracy, w gotowości do wykonywania obowiązków pracowniczych w zakładzie lub w innym wyznaczonym miejscu. Oczekiwanie przez pracownika na sygnał do podjęcia się realizacji umówionych zadań służbowych określa się mianem dyżuru, którego pełnienie jest powinnością zatrudnionego, wynikającą z art. 100 § 1 k.p. Co charakterystyczne, samo dyżurowanie nie jest równoznaczne z wykonywaniem pracy. Odbywanie go wlicza się do czasu pracy tylko wtedy, gdy zatrudniony w trakcie jego trwania faktycznie pracuje. Taką pracę należy rozliczać według ogólnych zasad. To oznacza, że trzeba ją opłacać wynagrodzeniem wynikającym z umowy o pracę i funkcjonujących w danej organizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta