Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na czarnej liście

14 grudnia 2013 | Plus Minus | Jerzy Regulski
Jerzy Regulski: w stalinizmie  – obywatel drugiej kategorii, po roku 1989 – współtwórca polskiego samorządu
autor zdjęcia: Jacek Domiński
źródło: Reporter
Jerzy Regulski: w stalinizmie – obywatel drugiej kategorii, po roku 1989 – współtwórca polskiego samorządu
Zwolnienie z mokotowskiego więzienia? W 1946 roku – łut szczęścia
źródło: Plus Minus
Zwolnienie z mokotowskiego więzienia? W 1946 roku – łut szczęścia
Życie szczęśliwie prywatne. W roku 1949
źródło: Archiwum autora
Życie szczęśliwie prywatne. W roku 1949
Chwila relaksu
źródło: Archiwum autora
Chwila relaksu
Z żoną i córką w mieszkaniu na Elektoralnej
źródło: Archiwum autora
Z żoną i córką w mieszkaniu na Elektoralnej

„»Zaproszono« mnie do samochodu i zawieziono do izolowanej willi na Żoliborzu. Chciano, żebym podpisał zobowiązanie do współpracy. Odpowiadałem, że moim obowiązkiem jest współpraca z władzami, ale tylko w zakresie bezpieczeństwa budowy, bo okropnie kradną cegłę. To ich doprowadzało do szału". Fragmenty autobiografii współtwórcy polskiej samorządności.

Stalinizm. Historycy koncentrują uwagę na wielkich wydarzeniach tego okresu, a media na najbardziej bulwersujących. Ale na ogół umyka uwadze presja systemu na zwykłych ludzi, a szczególnie ludzi uznanych za klasowych wrogów. Ja, mój Ojciec, moja rodzina byliśmy wpisani na czarną listę. I to ciężko wpłynęło na nasze życie.

W Zarybiu z Okulickim

Zimą 1945 roku Podkowa, wraz z sąsiednim Milanówkiem, stała się niemal stolicą Polski. Tu koncentrowało się życie polityczne. W Zarybiu (nasze gospodarstwo z dużym domem, na skraju Podkowy Leśnej) też działo się dużo. Mieszkali u nas Korbońscy [Stefan Korboński (1901–1989) – w 1945 pełnił obowiązki Delegata Rządu RP na Kraj], którzy stanowili podstawowe ogniwo łączności z Londynem. Ciągle u Ojca [Janusz Regulski (1887–1983), prezes koncernu energetycznego „Siła i Światło", członek władz Automobilklubu i Związku Łowieckiego, komendant główny Straży Obywatelskiej w Warszawie we wrześniu 1939] ktoś się zjawiał. W dokumentach procesu szesnastu w Moskwie znajduje się zeznanie Jasiukowicza [Stanisław Jasiukowicz (1882–1946), zastępca Delegata Rządu RP na Kraj. Aresztowany w marcu 1945 przez NKWD, sądzony w Moskwie. Skazany na pięć lat, zmarł najprawdopodobniej w więzieniu na Łubiance], który mówi, że „w końcu lutego lub na początku marca br. (1945), w miasteczku Podkowa Główna pod Warszawą, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9715

Wydanie: 9715

Zamów abonament