„Mamy dziś trzy Polski”
Kolejna kadencja PO jest coraz mniej prawdopodobna – mówi Jackowi Nizinkiewiczowi socjolog.
Rz: Czego Polacy oczekują od władzy?
Prof. Edmund Wnuk Lipiński, socjolog, honorowy rektor Collegium Civitas : Zależy, którzy Polacy, której Polski.
Nie mamy jednej Polski?
Mamy trzy Polski. Nie hierarchizując, pierwsza Polska to Polska zainteresowana sprawami publicznymi, której obywatele zachowują się w swoich rolach racjonalnie. Druga Polska to Polska również zainteresowana sprawami publicznymi, ale zachowująca się w swoich rolach obywatelskich raczej jak sekta, organizacja quasi-religijna. Trzecia Polska nie korzysta z postaw obywatelskich i w ogóle nie jest zainteresowana życiem publicznym, jest zagłębiona w życiu prywatnym.
Która jest najsilniejsza?
Polacy zniechęcają się do polityki. Duża część, niekiedy większość, nie chce głosować w wyborach. Polska pod tym względem znajduje się na ostatnim miejscu wśród krajów demokratycznych, które wyłoniły się z bloku sowieckiego. A to pokazuje, że trzecia Polska jest stosunkowo duża i porównawczo największa. Dla dużej części Polaków nie jest istotne, kto rządzi. Nie jest istotne, w jakim kierunku podąża kraj. Nie widzą związku między makropolityką a swoim własnym życiem i przyszłymi losami.
Walka o Polskę rozgrywa się między grupą pierwszą a drugą?
Konflikty i walka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta