Miasto mądrzejsze od mieszkańców
Przyszłość | Mimo że połowa ludzkości żyje w metropoliach, systemy zarządzania nimi dopiero powstają.
Naukowcy od lat zastanawiają się nad tym, jak rozrastające się organizmy miejskie uczynić znośnymi dla ludzi.
Według prognoz w 2050 roku liczba mieszkańców miast wzrośnie i wyniesie 70 proc. ludności globu. Już dziś każdego dnia do miasta przeprowadza się 180 tys. ludzi na świecie.
Większość naukowców jest zgodna: potrzebne są nowoczesne technologie. W pełni inteligentne miasta – tak jak nazywają je specjaliści od marketingu – to kwestia przyszłości, a kompleksowe technologie dopiero zaczynają powstawać.
Aby miasta sprawniej funkcjonowały, muszą być bardziej inteligentne
Kosz w sieci
Czujniki zamontowane przy drogach, które potrafią przewidzieć powstawanie korków, wskazać, gdzie doszło do pęknięcia rurociągu, czy pomóc się przygotować na awarie sieci elektrycznych, to praktyka w wielu miastach amerykańskich.
Inteligentna technologia jest już całkiem blisko mieszkańców, np. w Wielkiej Brytanii. Funkcjonują tam inteligentne kosze na śmieci, zasilane energią słoneczną, które potrafią uruchamiać prasę do zgniatania odpadów, kiedy ich jest za dużo. Mogą być też wyposażone w moduł, który wysyła e-maile do centrum oczyszczania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta