Będzie starzej
- Proces starzenia się społeczeństwa będzie przebiegał w Polsce niesamowicie drastycznie, tak szybko, jak nigdzie w skali świata. W 2060 roku będziemy drugim najstarszym społeczeństwem Unii - mówi prof. Krystyna Iglicka.
Przez wszystkie przypadki odmienia się ostatnio zwrot „starzenie się społeczeństw". Spróbujmy rozłożyć ten proces na czynniki pierwsze. Co to w ogóle znaczy, że społeczeństwo się starzeje?
Prof. Krystyna Iglicka: To generalnie ciekawy i pozytywny proces. Chodzi po prostu o to, że żyjemy coraz dłużej, w lepszym zdrowiu, jesteśmy dłużej sprawni, normalnie funkcjonujemy i nie czujemy się jeszcze staro. Powstało nawet pojęcie Grey Power, czyli „siwa siła". W zależności od kraju chodzi o ludzi w wieku „50 plus" lub „60 plus". Ludzie już starsi, siwi są często wciąż aktywni na rynku pracy i tkwi w nich duża moc: nie tylko fizyczna, ale i ekonomiczna czy polityczna. Są zamożni, świadomi politycznie, a do tego wiele wymagają. Patrząc na proces starzenia się od strony społecznej, to dobrze, że możemy coraz dłużej aktywnie funkcjonować i może nawet cieszyć się na starość tymi wspaniałymi wakacjami na Majorce czy na Costa del Sol...
...Niczym w reklamówkach otwartych funduszy emerytalnych z końcówki lat dziewięćdziesiątych.
Tak (śmiech). Albo niczym niemieccy emeryci. O tym przecież wciąż marzymy, prawda? Niestety, wraz z wydłużeniem się naszego życia pojawia się także szereg zagrożeń społecznych. Im starszych ludzi jest więcej, tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta