Prawo utrudnia gminom pomaganie mieszkańcom
Nadanie imienia ścieżce rowerowej, a także niższe opłaty za parkowanie czy wywóz śmieci, mogą być bezprawne. O tym, co wolno radnym, rozstrzyga często wojewoda.
Konstytucja i ustawa o samorządzie gminnym gwarantują gminom samodzielność. Okazuje się jednak, że jest to samodzielność, ale tylko w ramach prawa.
I nawet jeśli gmina chce ułatwić życie swoim mieszkańcom, to nie może, o ile przepisy jej na to nie pozwalają. Jak bardzo swoboda gmin jest ograniczona przez ustawodawcę, dowiedzieć się można z lektury wydawanych przez organy nadzoru (wojewoda, regionalne izby obrachunkowe) rozstrzygnięć nadzorczych. Często w naprawdę błahych sprawach
Opaleniccy radni postanowili nadać drodze rowerowej imię Bernarda Chrzanowskiego. Podjęli stosowną uchwałę na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z nim do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy o drogach publicznych.
Uchwałę tę jednak uchylił wojewoda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta