Chory też dostanie wolne za 3 maja
Dodatkowy dzień wolny udzielany zatrudnionym od poniedziałku do piątku obniża ich wymiar czasu pracy o osiem godzin, a ponadto gwarantuje minimalną liczbę dni bez zadań.
- Czy za święto Konstytucji 3 maja możemy oddać pracownikom wyłącznie osiem godzin wolnych od pracy (np. po dwie godziny w czterech dniach), a nie cały dzień wolny? Nie możemy pozwolić sobie na to, aby załogi nie było w firmie przez cały dodatkowy dzień.
I tak, i nie. Dodatkowy dzień wolny udzielany pracującym od poniedziałku do piątku spełnia dwie funkcje. Po pierwsze, obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin, a po drugie, gwarantuje minimalną liczbę dni wolnych od pracy. Etatowiec ma ich mieć w danym okresie rozliczeniowym tyle, ile wynika z sumy niedziel, świąt przypadających w innych dniach niż niedziela oraz dni wolnych wynikających z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. A tych jest tyle, ile pełnych tygodni pracy (pełne tygodnie pracy to siedem kolejnych dni, licząc od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego). Jeśli podwładny pracuje od poniedziałku do piątku w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym (obejmującym kwartały), w związku ze świętem 3 Maja przypadającym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta