Artyści wysoko cenieni przez kolekcjonerów i inwestorów
ranking | Najbardziej awansował Władysław Hasior, z 22. miejsca na dziewiąte. Rośnie zainteresowanie jego dziełami. Ceny także.
Niekwestionowaną liderką Kompasu Sztuki 2013 została Alina Szapocznikow, wybitna artystka, prekursorka sztuki feministycznej. Awansowała z trzeciej pozycji w ubiegłym roku (Kompas Sztuki, „Moje Pieniądze", 9 maja 2013 r.). W rankingu podsumowującym 2007 r. była na pozycji ósmej.
Artystka zmarła w 1973 r. w wieku 47 lat. Niedawno została odkryta na nowo i od razu zdobyła rozgłos. Pod koniec 2011 r. odbyła się głośna wystawa jej twórczości w Brukseli, później w Hammer Museum w Los Angeles, a następnie w MoMA w Nowym Jorku, w jednym z najbardziej prestiżowych muzeów świata. W kwietniu 2013 r. można było podziwiać jej rysunki i rzeźby w Centrum Pompidou. Wystawy w tak renomowanych instytucjach potwierdziły klasę artystki, co przełożyło się na wzrost zainteresowania ze strony czołowych kolekcjonerów.
Miało to oczywiście wpływ na ceny. Prace Aliny Szapocznikow kosztują teraz przeciętnie 150–300 tys. euro. W grudniu 2011 r. na aukcji w Brukseli jej rzeźba została sprzedana za 600 tys. euro. W zeszłym roku na Art Basel w Bazylei, najbardziej liczących się targach sztuki, za 580 tys. euro oferowano jej rzeźbę na stoisku Andrea Rosen Gallery z Nowego Jorku. Natomiast krakowska Starmach Gallery wystawiła pracę artystki za 600 tys. euro.
W latach 60. Alina Szapocznikow przebywała w Paryżu. Tworzyła wtedy poliestrowe odlewy fragmentów własnego ciała, które zamieniała w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta