Nie każdy ojciec musi złożyć wniosek o zasiłek siedem dni wcześniej
Aby zleceniobiorca lub przedsiębiorca mógł uzyskać prawo do zasiłku ojcowskiego, wystarczy, że zgłosi wniosek w tej sprawie dzień wcześniej. Otrzyma świadczenie pod warunkiem, że objęty jest dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Zleceniobiorcy lub przedsiębiorcy nie mają prawa do urlopów macierzyńskich. Mogą jednak korzystać z ochrony finansowej z ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159, dalej ustawa zasiłkowa).
- Czy ubiegając się o zasiłek macierzyński za czas urlopu ojcowskiego, zleceniobiorca lub przedsiębiorca musi złożyć wniosek z siedmiodniowym wyprzedzeniem?
Nie.
Przedsiębiorca oraz zleceniobiorca nie mają konkretnie określonego terminu na złożenie wniosku o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego. Wystarczy, że takie pismo złożą do płatnika zasiłku lub do ZUS przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego świadczenia, a więc nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie korzystania z zasiłku za okres urlopu ojcowskiego.
Uprawniony tata
Osoba niebędąca pracownikiem, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta