Składki i podatek od bonusów obniżają wysokość potrącenia z pensji
Jeśli szef reguluje za pracownika np. abonament medyczny, jego wartość nie podlega egzekucji. Naliczone od tego typu świadczeń niepieniężnych należności dla ZUS i fiskusa uwzględnia się jednak przy ustalaniu podstawy dokonywania ujęć, a tym samym finalnej ich kwoty.
Egzekucja z wynagrodzenia obejmuje zarówno pensję za efektywną pracę w sensie ścisłym, jak i co do zasady inne świadczenia pieniężne. Potrąceń na rzecz organu egzekucyjnego dokonuje się zatem w szczególności z:
- periodycznego wynagrodzenia za pracę i należności za prace zlecone,
- nagród i premii przysługujących za okres zatrudnienia,
- zysku związanego ze stosunkiem pracy lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach związanych ze stosunkiem pracy.
Nie wszystko można zająć
Mimo że przy potrąceniach orzecznictwo sądowe opowiada się za szerokim pojmowaniem wynagrodzenia za pracę, nie wszystkie należności związane z pracą można pomniejszać przy zajęciu komorniczym.
Egzekucji komorniczej lub administracyjnej nie podlegają np. sumy i świadczenia w naturze przeznaczone na pokrycie wydatków na podróże w sprawach służbowych (art. 831 § 1 kodeksu postępowania cywilnego). Oznacza to, że organ egzekucyjny nie może zgłaszać roszczeń do diet i innych należności wypłacanych za delegacje odbyte przez pracownika. Dotyczy to też świadczeń zwracanych zatrudnionym za poniesione przez nich wydatki związane z wykonywaną pracą, tj. m.in.:
- ryczały za korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych,
- ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej,
- ekwiwalenty za korzystanie przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta