Sukces artystyczny i komercyjny
kompas sztuki 2013 | Alina Szapocznikow, Mirosław Bałka i Tadeusz Kantor to czołówka naszych artystów współczesnych, wskazana przez właścicieli i szefów galerii sztuki.
To już siódma edycja rankingu polskich artystów współczesnych. Zwyciężyła Alina Szapocznikow. Biorąc pod uwagę jej ostatnie światowe sukcesy, nie powinno to być zaskoczeniem. W pierwszej edycji (Kompas Sztuki 2007) była ósma, w Kompasie 2010 – czwarta, a rok temu – trzecia. Trwa renesans twórczości tej wielkiej, zmarłej w 1973 r. artystki. Jej dzieła zaprezentowano na indywidualnej wystawie w nowojorskiej MoMA oraz w Hammer Museum w Los Angeles. Ostatnio prace z kolekcji jej syna Piotra Stanisławskiego zostały pokazane w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie. Poszukiwane przez kolekcjonerów rzeźby Aliny Szapocznikow są coraz droższe. Ceny sięgają już 600 tys. euro.
Na wystawach i aukcjach
Drugie miejsce zajął Mirosław Bałka (najlepszy w edycjach 2010 i 2011, drugi w edycji 2012). Kolejne wystawy tego wybitnego twórcy w prestiżowych galeriach (w ubiegłym roku m.in. w Nowym Jorku, Moskwie i Helsinkach) dowodzą, że jego pozycja w świecie sztuki jest już ugruntowana. Prace Bałki można kupić od kilkudziesięciu tysięcy euro wzwyż.
Na trzeciej pozycji znalazł się Tadeusz Kantor (w ubiegłym roku był pierwszy). W latach 70. można było kupić jego dzieła za 100–300 dolarów. Teraz kosztują ponad 100 tys. zł. Rekord aukcyjny wynosi prawie 300 tys. zł. Warto przypomnieć, że w przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin artysty, 2015 r. będzie więc rokiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta