Czołg za 100 mln zł pojedzie za trzy lata
Przemysł | Nad szybkim, potężnie uzbrojonym lekkim czołgiem, następcą wozu bojowego Anders, pracuje w tajemnicy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych w Gliwicach.
zbigniew lentowicz
Prototyp modułowego wozu wsparcia bezpośredniego, który zapewni załodze nadzwyczajne standardy bezpieczeństwa, ma być gotów – po próbach – już za trzy lata. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechnicznych (OBRUM) na skonstruowanie pojazdu z unikalną bojową wieżą bezzałogową ma 100 mln zł. Jedna trzecia to jego pieniądze własne, resztę wykłada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uniwersalna, gąsienicowa platforma, która powstanie z myślą o tanim w eksploatacji wozie wsparcia bezpośredniego (WWB), ma być podstawą całej rodziny pancernych pojazdów, m.in. wozów dowodzenia i zabezpieczenia technicznego.
Projektowi towarzyszą dodatkowe emocje, bo inżynierowie z OBRUM ścigają się z konstruktorami w Izraelu, Rosji i Ameryce. – Tam także zdecydowano, że na pierwszej linii potrzebne są obok ciężkich tanków lżejsze, bardziej mobilne wozy bojowe o dużej sile ogniowej – mówi Aleksander Nawrat, wiceprezes śląskiej firmy.
Zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka, b. wiceszefa MON i eksperta w dziedzinie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta