Twórcy i wydarzenia, o których było głośno
rynek sztuki | Galerie uznają ubiegły rok za udany. Były sukcesy, nawet międzynarodowe.
Na polskim rynku przybywa osób zainteresowanych sztuką. Wzrost ten nie jest jednak zadowalający, choć nasze ceny w porównaniu z zachodnimi są zdecydowanie niższe.
– Wybitnych twórców było w Polsce wielu, pojawiają się nowi, ale ciągle za mało o tym wiemy. W Warszawie jest jeszcze miejsce na kilka nowych galerii – mówi Zuzanna Sokalska, właścicielka warszawskiego Monopolu; w lutym 2014 r. otworzyła galerię, bo wierzy, że sztuka może być dla Polaków tak samo ważna jak dla mieszkańców zachodniej Europy.
Istotną rolę w popularyzowaniu sztuki odgrywają prywatne galerie. Pokazują nowych artystów, przypominają tych zapomnianych.
– Bez przekonania, że sztuka jest czymś ważnym w naszym życiu, czymś, co otwiera nowe sposoby patrzenia na świat, nie byłoby chęci kolekcjonowania dzieł, a w konsekwencji rozwoju rynku – twierdzi Zuzanna Sokalska.
Kolekcjonerzy coraz częściej korzystają z usług ekspertów, zdając się na ich wiedzę i intuicję.
– Większość naszych klientów to osoby, które dopiero zaczynają przygodę z rynkiem sztuki. Rzadko kończy się ona na zakupie jednej pracy. Nasi klienci inwestują zarówno w prace młodych artystów, np. tych, którzy znajdują się w czołówce Kompasu Młodej Sztuki, jak i w dzieła twórców średniego pokolenia, którzy już zdobyli uznanie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta