Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność żądna krwi

17 kwietnia 2014 | Publicystyka, Opinie | Artur Ilgner
źródło: archiwum prywatne

Są dwa podstawowe warunki, byśmy mieli gwarancję, że system demokratyczny działa sprawnie: należy strzec wolności jednostki i stabilności konstytucji 
– pisze publicysta.

Dla kogoś, kto się w niej rodzi, wydaje się czymś równie naturalnym jak powietrze, którym oddycha, dla zniewolonych jest marzeniem, dla tych, którzy ją wywalczyli, staje się świętością. Czym dla nas jest wolność?

Dzikie zwierzę

Na pozór prosta odpowiedź na to pytanie okazuje się równie meandryczna jak historia ludzkości. Greccy filozofowie, którzy ukształtowali nasz sposób myślenia, dawali różne definicje i wcale nie przeszkadzało im, że w trakcie rozmyślań nad wolnością i demokracją usługiwali im niewolnicy. Wolność jest równie trudna do opisania jak czas; niby wiemy, czym on jest, nie potrafimy go jednak zdefiniować. Znana odpowiedź św. Augustyna („Wiem, dopóki mnie o to nie pytają") znakomicie to ilustruje, a mnogość traktatów, opracowań (do których każdy może dotrzeć, rozchylając choćby gałęzie internetu) jedynie to potwierdza.

Pominę zatem takie aspekty wolności, jak: wolna wola człowieka,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9817

Wydanie: 9817

Spis treści
Zamów abonament