Zdolni umierają młodo
Książka | Max Blecher – pisarz, którego odkrywamy po 80 latach, wdziera się do europejskiego kanonu literackiego - pisze Marcin Kube.
Marcin Kube
Krótkie i tragiczne życie Maxa Blechera zostało niemal skrojone pod legendę. Syn żydowskiego przedsiębiorcy, urodzony w 1909 roku w narodowościowym tyglu, na pograniczu rumuńsko-mołdawskim w miasteczku Botoszany. Krótko po wyjeździe na studia medyczne do Paryża, mając 19 lat, dowiaduje się, że dręczące go bóle kręgosłupa to nie reumatyzm, tylko ciężka choroba Potta, czyli tzw. gruźlica kręgosłupa.
„Jeden z kręgów jest bardzo mocno zaatakowany... Brakuje w nim kawałka kości..." – słyszy Emanuel, bohater autobiograficznej powieści „Zabliźnione serca". Książka właśnie ukazała się w polskim przekładzie. „Więc dlaczego jeszcze nie złamałem się wpół, skoro oś, która podtrzymuje ciało, jest pęknięta?" – zastanawia się oszołomiony diagnozą Emanuel, alter ego pisarza.
Blecher umrze, mając 29 lat, na rok przed wybuchem II wojny światowej. Przez dziesięć lat cierpiał na powracające bóle kości i gorączkę. Zostały po nim zaledwie trzy powieści i zbiór wierszy, ponieważ część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta