Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamięć bez Steinbach

19 kwietnia 2014 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Tak wyglądać będzie berlińskie muzeum wypędzonych budowane kosztem ponad 37 milionów euro
źródło: materiały prasowe
Tak wyglądać będzie berlińskie muzeum wypędzonych budowane kosztem ponad 37 milionów euro

Polska zdominowała Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, eliminując tematykę wypędzeń Niemców po II wojnie.

Wielka sala pałacu Czernina  w Pradze, siedziby czeskiego MSZ, była świadkiem niejednego ważnego wydarzenia. To tutaj odbyło się ostatnie posiedzenie Układu Warszawskiego, na którym rozwiązany został sojusz obronny państw podporządkowanych ZSRR.

Z początkiem kwietnia rozbrzmiewały tu inne słowa. Marci Shore z Yale na przykładzie Lesława Maleszki, donosiciela  Służby Bezpieczeństwa, udowadniała, jak system totalitarny może zniszczyć człowiekowi życie. Peter Lagrou z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli przypomniał, że pamięć Europejczyków jest swoistym polem rywalizacji i tym ważniejsza jest rola historyków jako przewodników po prawdziwym polu minowym, jakim jest wybiórczo traktowana historia.

Wiele było mowy o upadku komunizmu, o zmianach świadomości historycznej mieszkańców naszego kontynentu i konieczności budowania europejskiej pamięci jako kolektywnego doświadczenia Europejczyków. O nazistowskich Niemczech wspomniano jedynie w kontekście Lidic, wioski w pobliżu Pragi zrównanej w 1942 roku z ziemią w odwecie za zamach na Reinharda Heydricha, hitlerowskiego protektora Czech i Moraw.

Wiecznie wczorajsi

Ani razu nie padło nazwisko Eriki Steinbach, w pewnym sensie matki chrzestnej Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. – To prawdziwe polskie spojrzenie na sieć – odparowuje Markus Meckel, były poseł SPD i ostatni minister...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9819

Wydanie: 9819

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament