Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amerykę mógł odkryć Jan z Kolna

10 maja 2014 | Plus Minus | Michał Płociński
Hameryka, rok 1909. Polacy na polach pod Baltimore
źródło: Library of Congress
Hameryka, rok 1909. Polacy na polach pod Baltimore
Czternastoletni Filip Sowa podjął właśnie pracę  w przędzalni w Fall River, rok 1916. „Podobało mi się, jak chodziłem do szkoły”.
źródło: Library of Congress
Czternastoletni Filip Sowa podjął właśnie pracę w przędzalni w Fall River, rok 1916. „Podobało mi się, jak chodziłem do szkoły”.
Ignacy Jan Paderewski w Stanach. Włosy stargane w patriotycznej desperacji
źródło: east news/laski diffusion
Ignacy Jan Paderewski w Stanach. Włosy stargane w patriotycznej desperacji
Ks. Waldemar Gliński
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Ks. Waldemar Gliński

W 1619 roku polscy koloniści zorganizowali pierwszy strajk w Nowym Świecie. Można więc powiedzieć, że Ameryka zawdzięcza nam nie tylko technologię, prawa wyborcze, ale i prawo do strajku.

Od kiedy możemy mówić o emigracji z ziem polskich?

Ks. Waldemar Gliński, historyk: Liczniejsza emigracja na stałe zaczyna się właściwie od XVII wieku. Powody wyjazdów były najczęściej natury politycznej, chodziło o represje. Na przykład po potopie szwedzkim emigrować musieli arianie. W 1658 roku Sejm zobowiązał ich do sprzedaży w ciągu trzech lat majątków i opuszczenia kraju. Oczywiście w przypadku odmowy przejścia na katolicyzm. Najczęściej wyjeżdżano na Węgry, do Prus lub Niemiec północno-zachodnich. Stamtąd po pewnym czasie emigrowano dalej: do Holandii, Anglii czy też do Ameryki Północnej.

Kiedy nasi przodkowie pojawili się w Nowym Świecie?

Podobno Jan z Kolna mógł nawet odkryć Amerykę przed Kolumbem. Ale z całą pewnością polscy koloniści pojawili się tam w II połowie  XVI wieku. Pierwsze dokumenty, które o tym mówią, odnoszą się do 1585 roku, gdy do wybrzeży wyspy Roanoke w Karolinie Północnej dotarli polscy smolarze. Następne wzmianki o Polakach wiążą się z utworzoną w 1607 roku brytyjską osadą Jamestown. Wówczas przybywa tam grupa polskich rzemieślników, specjalistów od produkcji szkła. Przewieźliśmy więc do Nowego Świata dosyć zaawansowaną jak na tamte czasy technologię. Ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9834

Wydanie: 9834

Zamów abonament