Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naukowa kuchnia dopingu

10 maja 2014 | Sport | Bartosz Klimas
Andrzej Pokrywka w warszawskim laboratorium, jednej z 32 placówek mających  akredytację Światowej Agencji Antydopingowej (WADA)
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Andrzej Pokrywka w warszawskim laboratorium, jednej z 32 placówek mających akredytację Światowej Agencji Antydopingowej (WADA)

Dr Andrzej Pokrywka | Dyrektor Instytutu Sportu w Warszawie o farmakologicznym dopingu i metodach jego wykrywania.

Rz: Nie mamy w kraju głośnych afer dopingowych. To dobry czy zły znak?

Dr Andrzej Pokrywka: To może świadczyć o tym, że pozytywne wyniki nie dotyczą sportowców najwyższej klasy, dlatego nie interesują się nimi media. Może też świadczyć o profesjonalizmie Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, która nie ujawnia nazwisk przyłapanych przed ostatecznym werdyktem. Sam ich nie znam – pracownicy laboratorium poznają je tylko przy okazji analizy próbek odwoławczych, tzw. próbek B. Wówczas zawodnik przestaje być anonimowy, ma prawo uczestniczyć w kontroli.

Ile badań przeprowadza się rocznie w polskim laboratorium?

Ponad 3 tysiące.

Ile wyników jest pozytywnych?

Kilkadziesiąt. Jednak nie są to jedynie przypadki dotyczące polskich sportowców. Badamy także próbki z zagranicy – współpracujemy z litewską agencją antydopingową, ostatnio otrzymywaliśmy także przesyłki z Rosji, bo koledzy z laboratorium w Moskwie byli zaangażowani w igrzyska olimpijskie.

Kto decyduje o tym, dokąd trafiają próbki?

Całą logistyką – wyznaczeniem zawodników do kontroli, pobraniem, dostarczeniem próbki –zajmują się podmioty inne niż laboratorium; w Polsce jest to Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Pracę mogą zlecać nam także podobne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9834

Wydanie: 9834

Zamów abonament