Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świt cyfrowego patriotyzmu

10 maja 2014 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
Bitcoin, litecoin  i wiele innych wirtualnych walut ich użytkownicy muszą wydobywać.  Lokalne wersje tych walut początkowo są rozpro- wadzane przez ich twórców.
źródło: 123RF
Bitcoin, litecoin i wiele innych wirtualnych walut ich użytkownicy muszą wydobywać. Lokalne wersje tych walut początkowo są rozpro- wadzane przez ich twórców.
Lokalne waluty cyfrowe to wciąż tylko nowinki
źródło: Rzeczpospolita
Lokalne waluty cyfrowe to wciąż tylko nowinki

waluty | W krajach dotkniętych kryzysem kiełkują lokalne waluty wirtualne, bazujące na bitcoinie.

Powab bitcoina – najpopularniejszej jak dotąd wirtualnej waluty – wynika m.in. z jego globalnego zasięgu. Dzięki temu, twierdzą jego użytkownicy, ma on szansę stać się płatniczym lingua franca, swego rodzaju nowym standardem złota.

Na bazie tego samego kodu powstają jednak coraz to nowe lokalne jednostki płatnicze. Szczególnie dobrze przyjmują się w krajach dotkniętych głębokim kryzysem finansowym, za który część obywateli wini m.in. zarządców tradycyjnych walut, czyli banki centralne.

Wirtualny „zrzut"

– Należy odebrać władzę politykom i oddać ją ludziom. Kryptowaluty to krok milowy w tej walce o wolność – deklaruje w manifeście niejaki Baldur Friggjar Odinsson (to pseudonim nawiązujący do mitologii nordyckiej), twórca auroracoina (AUR), alternatywy dla islandzkiej korony.

Pod koniec marca rozpoczął on „powietrzny zrzut" nowej waluty, w ramach którego chce przyznać każdemu z ok. 330 tys. mieszkańców Islandii po niespełna 32 AUR. Po bieżącym kursie to zaledwie 14 dol. (42 zł), ale Odinsson spodziewał się, że „zrzut" – obejmujący 50 proc. wszystkich auroracoinów, jakie kiedykolwiek powstaną – ujemnie wpłynie na notowania tej jednostki (patrz wykres).

Gdy akcja się zakończy, wzrost jego podaży będzie następował stopniowo, w malejącym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9834

Wydanie: 9834

Zamów abonament