Rzeczpospolita III i pół (litra)
Nasz toast za zdrowie wolnej Polski.
{1989}
4 czerwca odbywają się pierwsze i ostatnie wybory, w których zdjęcie z Lechem Wałęsą mogło komuś pomóc. W przypadku człowieka, który najgroźniejszy okazał się dla swoich sojuszników, nietrudno to zrozumieć. Doszło do tego, że nawet najbliższy sojusznik, żona Danuta, nie chce się z nim ostatnio fotografować.
Wyborczą rywalizację z aktorem Andrzejem Łapickim przegrywa Jerzy Urban, co okazuje się jego największym życiowym sukcesem. Dzięki temu zakłada najpopularniejszy swego czasu w Polsce tygodnik „NIE" z milionowym nakładem, zostaje bohaterem literackim powieści Jerzego Pilcha i autorytetem dziennikarskim, by nie powiedzieć moralnym. Do dziś trudno zrozumieć, dlaczego ludzie na niego nie głosowali. Może chcieli mu pomóc w karierze?
W lipcu prezydentem zostaje Wojciech Jaruzelski. Jest to logiczne ukoronowanie kariery człowieka, któremu zawdzięczamy wolną Polskę i dobrobyt. W związku ze szczęśliwym zwieńczeniem swojej drogi politycznej generał rozważa, czy nie zamienić czarnych okularów na różowe. Jak na patriotę przystało, pozostaje jednak wierny tradycji.
We wrześniu pierwszy od 1945 roku niekomunistyczny premier mdleje na mównicy podczas wygłaszanie exposé. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że Tadeusz Mazowiecki miał wtedy wizje. Zobaczył w nich swoją kukiełkę żółwia w legendarnym „Polskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta