Ludzkość na nieznanych wodach
Jaan Tallinn | Musimy zdawać sobie sprawę z możliwości, jakie daje nam technologia, a jednocześnie pamiętać o konsekwencjach – mówi współtwórca programów Skype i FastTrack/Kazaa Agnieszce Kamińskiej.
Skype, program, który zrewolucjonizował kontakty międzyludzkie, powstał w Estonii, małym, ale bardzo innowacyjnym kraju. Rozwój technologii to domena państw Północy. Dlaczego tak się dzieje, że jedne kraje są bardziej innowacyjne niż inne?
Jaan Tallinn: Sam wiele razy zadawałem sobie to pytanie i przyznam, że wciąż nie znalazłem dobrej odpowiedzi. Ale jeden z moich przyjaciół ma ciekawą teorię na ten temat. Zajmowanie się programowaniem, pracą z komputerami wymaga cierpliwości, samokontroli i racjonalnego myślenia, a te cechy są charakterystyczne dla ludzi z Północy. Dlaczego? Jest to związane z cyklem uprawy ziemi. W surowym północnym klimacie okres zbiorów jest bardzo krótki, więc aby przeżyć, ludzie muszą współpracować. Tam, gdzie klimat jest łagodniejszy, nie ma aż tak dużej ewolucyjnej presji przetrwania. To częściowo tłumaczy, dlaczego ludzie z Północy są predysponowani do zajęć związanych z programowaniem. Nie postawiłbym pieniędzy na to wyjaśnienie, ale jest ono interesujące.
Jaki wpływ miało powstanie Skype'a na relacje prywatne i biznesowe?
Na początku to było proste komunikowanie się jednego komputera z drugim, potem możliwość połączeń z komputera na telefon i kiedy opuszczałem firmę kilka lat temu, to było największe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta