Ucho igielne dla generała
Wojciech Jaruzelski wyruszył w długą drogę. To ważne, bo na palcach jednej ręki można policzyć Polaków, którzy w drugiej połowie XX wieku odcisnęli tak silne piętro na losach milionów naszych rodaków. Jego życie zawsze pozostanie po części zagadką. Bo jak to się mogło stać, że syn szlacheckiej, patriotycznej rodziny herbu Ślepowron stał się jednym z najbardziej oddanych Związkowi Sowieckiemu ludzi w Polsce? Jak to było możliwe, że przedwojenny uczeń Kolegium Księży Marianów przez dziesiątki lat prześladował i Kościół, i swoich wierzących rodaków? Jak to się stało, że wnuk zesłańca z 1863 r., sam deportowany na Syberię w 1941 r., tak łatwo zamienił harcerski mundur i „mieczyk Chrobrego" na filozofię i sposób działania swoich strażników?
Historia jako nauka nie jest polem łatwych ocen i zdarza się, że ma kłopoty z odpowiedzią na najprostsze pytania. Czy jesteśmy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta