Ustawodawca skrócił czas na odliczenie VAT
UPRAWNIENIA | Prawo do uwzględnienia daniny w dwóch następnych deklaracjach liczy się obecnie od momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Do końca ub.r. początek tego terminu wyznaczała data otrzymania faktury przez nabywcę.
Adam Czekalski
Spółka Alfa wznowiła prowadzenie działalności opodatkowanej VAT. Działalność była zawieszona od listopada 2013 r. Z tytułu zakupu towarów/usług związanych z działalnością gospodarczą Alfa obniża podatek należny o kwotę podatku naliczonego. Z uwagi na różne okoliczności spółka nie zawsze odlicza VAT w pierwotnym terminie, tylko w kolejnych okresach rozliczeniowych. Czy nowelizacja przepisów o VAT, która weszła w życie od 1 stycznia br., wprowadziła jakieś zmiany w tym zakresie? – pyta czytelnik.
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstawało:
1) w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny,
2) w odniesieniu do zakupu tzw. mediów – jeżeli faktura zawierała informację, jakiego okresu dotyczy – w rozliczeniu za okres, w którym przypadał termin płatności.
W przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstawało z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego w tych terminach, to mógł obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta