Zadania nowe, kasa bez zmian
inwestycje | Polska źle wdrożyła unijną dyrektywę ściekową i musiała to naprawić. Dla samorządów oznacza to wydatki
Jacek krzemiński
Z powodu błędu popełnionego przed laty trzeba będzie teraz zmodernizować 278 gminnych oczyszczalni w całym kraju. Samorządy ma to kosztować prawie miliard złotych. Czy sobie z tym poradzą? Skąd wezmą na to pieniądze?
Już 40 mld zł
Polskie gminy od przystąpienia naszego kraju do UE zainwestowały w wodociągi, kanalizację i oczyszczalnie ścieków aż 40 mld zł, żeby spełnić normy UE. Wprawdzie bardzo dużą część tych kosztów pokryły unijne dotacje, ale i tak samorządy oraz ich spółki musiały się zadłużyć, by mieć na wkład własny niezbędny przy inwestycjach wspieranych funduszami unijnymi. Dziś ten dług znacząco ogranicza wielu gminom i firmom zdolność kredytową.
Kolejnym kłopotem jest fakt, że modernizacja i rozbudowa oczyszczalni oraz systemów kanalizacyjnych zwiększyły koszty ich eksploatacji. M.in. dlatego, że w wyniku takich inwestycji wzrosła wartość owych obiektów, a to oznacza zwiększone wydatki na amortyzację.
W rezultacie w ostatnich latach w wielu polskich gminach poszybowały w górę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta