Kolejne angaże terminowe bez żadnych limitów
Zatrudnianie | Prawo unijne dopuszcza, aby z daną grupą pracowników zawierać umowy o pracę na czas określony bez ograniczenia łącznego czasu ich trwania ani liczby kolejno przyjmowanych kontraktów.
Muszą jednak istnieć obiektywne powody uzasadniające odnowienie albo zawarcie kolejnych angaży w rozumieniu pkt 1a klauzuli 5 porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony z 18 marca 1999 r., stanowiącego załącznik do dyrektywy Rady 99/70/WE.
Wnikliwa ocena sądu
Kwestię tę każdorazowo powinien badać sąd, do którego trafi spór dotyczący terminowego zatrudnienia. Powinien dokładnie sprawdzić, czy w konkretnych okolicznościach kolejne sporne umowy terminowe nie są w gruncie rzeczy sposobem zaspokajania stałych potrzeb pracodawcy co do zatrudnienia. Wówczas szef nie może twierdzić, że istnieją obiektywne powody, aby zawierać kolejne umowy terminowe, a aktualny angaż należy traktować jak ten na czas nieokreślony.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 13 marca 2014 r. w sprawie Antonio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta