Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dostawy towarów
Gdy przedsiębiorca wystawi fakturę w ostatnim dniu miesiąca i jednocześnie zakupione artykuły doręczy odbiorcy w następnym miesiącu kalendarzowym, a prawo do rozporządzania nimi jak właściciel przejdzie na kupującego w momencie dostarczenia przesyłki, to taki dokument powinien wskazywać datę dokonania dostawy.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 14 marca 2014 r. (IPPP2/443-1390/13-2/KOM).
Zgodnie z umowami zawartymi z kontrahentami spółka zobowiązała się do zapakowania, załadunku, transportu, a czasem również rozładunku towarów w siedzibach kontrahentów, ich magazynach lub centrach logistycznych czy bezpośrednio w ich sklepach. Spółka realizuje dostawy towarów po złożeniu przez kontrahentów prawidłowego zamówienia. Zgodnie z zapisami umów zamówienie jest traktowane jako zrealizowane po dostarczeniu towarów do kontrahenta. Z zapisów zawartych w tych umowach wynika m.in., że „dostawy towaru odbywać się będą na koszt i ryzyko dostawcy, do miejsca i w czasie określonym przez dystrybutora w zamówieniu potwierdzonym przez dostawcę".
Większa część sprzedaży towarów podatnika odbywa się w ostatnich dniach miesiąca. W konsekwencji może się zdarzyć, że towary zostaną wydane z magazynu spółki w ostatnim dniu miesiąca, natomiast ich dostarczenie do kontrahenta nastąpi już w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Spółka planuje wystawiać faktury VAT dokumentujące dostawy towarów w dniu wydania towarów ze swojego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta