Kiedy można polegać na zasobach ekonomicznych
Możliwość powołania się na zasoby ekonomiczne oraz finansowe innego podmiotu została w dyrektywie unijnej uzależniona od zaistnienia tzw. stosownych sytuacji i należy ją odnosić zawsze do konkretnego zamówienia.
Przepis art. 26 ust. 2b ustawy – Prawo zamówień publicznych (p.z.p.) dopuszcza możliwość powoływania się przez oferentów na zasoby podmiotów trzecich w przypadkach enumeratywnie wymienionych w tym przepisie. Prawo posługiwania się dotyczy zasobów osoby trzeciej obejmujących: wiedzę i doświadczenie, potencjał techniczny, osoby zdolne do wykonania zamówienia lub zdolności finansowe innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków.
Jak to rozumieć
Ścisła wykładnia gramatyczna tego przepisu, którą w swych kilku orzeczeniach zaprezentowali Krajowa Izba Odwoławcza oraz prezes Urzędu Zamówień Publicznych, sugeruje, że uprawnienie wykonawcy do opierania się na potencjale podmiotów trzecich nie odnosi się do zdolności ekonomicznej.
Powstaje zatem pytanie, czy dopuszczalne jest powoływanie się w celu spełnienia warunków udziału w postępowaniu na zdolności ekonomiczne podmiotu trzeciego, a więc np. na posiadaną przez niego polisę odpowiedzialności cywilnej oraz dane zawarte w sprawozdaniu finansowym lub jego części. Pytanie to jest o tyle uzasadnione, że wyrażany w niektórych orzeczeniach KIO (m.in. w wyrokach z 27 sierpnia 2010 r., KIO/1754/10, oraz z 7 listopada 2012 r., KIO 2320/12; KIO 2321/12) pogląd o braku możliwości powoływania się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta